Korzyści

Pomijając oczywisty aspekt celu honorowego krwiodawstwa, dawcom przysługują również określone przywileje związane z faktem oddania krwi lub oddania jej określonej ilości. Poniżej wybrano niektóre z nich:

TUŻ PO ODDANIU KRWI

1) Możliwość otrzymania pełnych wyników badań krwi

Przed donacją od kandydata pobiera się próbkę krwi która jest wstępnie badana. Wynik badania trafia do lekarza kwalifikującego, który na jego podstawie (i wywiadu) decyduje o tym, czy kandydat może oddawać w tym dniu krew. Jeśli podczas oddawania próbki zasygnalizujemy chęć uzyskania wydruku z wynikami – otrzymamy go bezpłatnie.

2) Zaświadczenie lekarskie

Po oddaniu krwi dawca otrzymuje zaświadczenie lekarskie, stwierdzające niemożność wykonywania pracy w tym dniu w którym oddawał krew. W przypadku niezakwalifikowania dawcy do oddawania krwi (np. po badaniu próbki krwi lub wizycie u lekarze) zaświadczenie wystawiane jest na kilka godzin. //Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku, Dz.U. nr 60 poz. 281 z 1996r.//

W trakcie pandemii zwolnienie obowiązuje 2 dni.

3) Posiłek regeneracyjny

Krwiodawca, który oddał krew otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej określonej Rozporządzeniem Ministra Zdrowia, tj. 4 500 kcal (18840 kJ). W praktyce oznacza to, że dostanie np. 8 czekolad (RCKiK Lublin).

PO ODDANIU OKREŚLONEJ ILOŚCI KRWI

1) Uprawnienia do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością

Na podstawie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zasłużeni honorowi dawcy krwi mają prawo do:

    • bezpłatnego, do wysokości limitu finansowania, zaopatrzenia w leki objęte wykazem w całym zakresie zarejestrowanych wskazań i przeznaczeń, zgodnie z wykazem (art. 43 ust.1 pkt 1),
    • bezpłatnego zaopatrzenia w leki, które świadczeniobiorca może stosować w związku z oddawaniem krwi lub w związku z oddawaniem szpiku lub innych regenerujących się komórek i tkanek albo narządów (art. 43 ust.1 pkt 2);
    • korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach (art. 47c).

Dokument potwierdzający uprawnienia:

Legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi wydana przez Zarząd Okręgowy PCK.

Jeżeli posiadasz szczególne uprawnienia do świadczeń, a nie są one respektowane, powinieneś zwrócić się do kierownictwa placówki lub działu skarg i wniosków oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach** oraz ze świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej*** oznacza, że:

  • świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących
    świadczeniodawca udziela tych świadczeń w dniu zgłoszenia
  • w przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.
  • świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia
  • Osoby uprawnione korzystają ze świadczeń opieki zdrowotnej po okazaniu właściwego dokumentu potwierdzającego uprawnienia.
  • Pierwszeństwo w korzystaniu z ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych ustawowo nie ogranicza się wyłącznie do tzw. pierwszych wizyt – obejmuje ono cały proces leczenia pacjenta.

źródła:

http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/prawa-pacjenta/uprawnienia-szczegolne/
http://nfz-szczecin.pl/7m36s_poza_kolejnoscia.htm

2) Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską

Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi (tj. min. 15 litrów – kobiety, min. 18 litrów – mężczyźni) na podstawie Legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi i wpisu potwierdzającego uzyskanego w PCK Lublin uzyskują uprawnienia do przejazdów bezpłatnych środkami lokalnego transportu zbiorowego w granicach administracyjnych miasta Lublin. W wielu innych miastach i gminach podjęto podobne uchwały, lecz uprawnienia mogą zależeć od różnej ilości oddanej krwi (np. 12 litrów albo nawet 25 litrów), różnić się sposobem udowodnienia jej oddania (legitymacja krwiodawcy, legitymacja Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi, czy legitymacja Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Czasem wymagany jest np. specjalnie wyrabiany darmowy bilet/karta/legitymacja), istotna jest data ostatniej donacji czy nawet miejscem zamieszkania (tylko dla mieszkańców danej gminy). Próbę zebrania informacji dot. ww. ulg podjęto na krwiodawcy.org.

3) Odliczenie od dochodu w zeznaniu PIT-36 lub PIT-37

Wolne od podatku są przychody uzyskane przez krwiodawców ze sprzedaży pobranej od nich krwi lub jej składników, ponadto od przy obliczaniu podstawy podatku dochodowego od uzyskanego dochodu można odliczyć kwotę darowizny przekazanej na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi, w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew (w oparciu o zaświadczenia jednostki organizacyjnej realizującej zadania w zakresie pobierania krwi) w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu. Stawka ekwiwalentu pieniężnego krwi i osocza dla celów podatkowych jest jednakowa i wynosi 130 zł/litr.

4) Odznaczenia PCK i państwowe

Po osiągnięciu określonych progów ilości oddanej krwi, krwiodawca może wystąpić o przyznanie odznak honorowych Polskiego Czerwonego Krzyża – „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi” lub „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” – od Ministra Zdrowia. Więcej…

5) Zniżki dla krwiodawców

W 2007 roku powstała inicjatywa mająca na celu promowanie honorowego krwiodawstwo oraz aktywnego tryb życia. Zgodnie z pierwotną koncepcją, Akcja Dawcom w Darze miała zbierać informacje o firmach udzielających zniżek wszystkim aktywnym Honorowym Dawcom Krwi. Początkowo wśród uczestników Akcji przeważały schroniska górskie i inne obiekty noclegowe oraz sklepy turystyczne. Z czasem, do Akcji zaczęły zgłaszać się firmy o odmiennych profilach (muzea, teatry, firmy gastronomiczne, szkoły językowe, różnorodne sklepy, itd.), często prowadzone przez samych krwiodawców. W chwili obecnej na stronie zarejestrowano ponad 700 podmiotów z całego kraju. Więcej informacji: dawcomwdarze.pl.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17